Lietuvos antstolių rūmams ir Užsienio reikalų ministerijai vykdant vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai projektą Nr. K2014-VB-MD-036 „Pagalba Moldovai įgyvendinant teisinio sektoriaus reformos strategiją: antstolių teikiamų paslaugų kokybės gerinimas ir paslaugų plėtra“, Moldovos teisininkams pristatyta antstolių paslaugų teikimo metodika ir Lietuvos antstolių patirtis. Projektas finansuojamas Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis.
Lietuvos antstolių rūmų valdytoja Dovilė Satkauskienė ir Vilniaus antstolė Inga Karalienė lapkričio 12-13 dienomis Moldovos sostinėje Kišiniove surengė praktinius seminarus antstolių teisinių paslaugų tema šios šalies antstoliams ir advokatams.
Daugiausia dėmesio skirta faktinių aplinkybių konstatavimo paslaugai, kurią teikdami Lietuvos antstoliai pirmauja Baltijos šalyse. Per 11 metų faktinių aplinkybių konstatavimo paslaugos mastas Lietuvoje išaugo daugiau kaip 12 kartų: nuo 310 iki 3759 unikalių faktų konstatavimo atvejų per metus. Nė vienas iš beveik 30 tūkstančių faktinių aplinkybių konstatavimo protokolų nebuvo nuginčytas teisme.
Paslaugos vartotojų skaičius Moldovoje auga lėtokai. Moldovos antstoliai per ketverius metus klientų prašymu faktines aplinkybes konstatavo apie 600 kartų – tiek faktų konstatavimo paslaugų Lietuvos antstoliai suteikė jau antraisiais privačios veiklos metais.
D. Satkauskienės pastebėjimu, Moldovos antstolių paslaugų plėtrai gali trukdyti nepakankamas verslo subjektų ir visuomenės informavimas, o iš dalies – ir galimas kai kurių antstolių vengimas imtis naujų, gerokai platesnės kompetencijos reikalaujančių paslaugų. Todėl Moldovos antstolių nacionalinei sąjungai rekomenduota periodiškai rengti praktinius antstolių paslaugų teikimo mokymus, pakviečiant juose dalyvauti advokatus, teisininkus ir įvairių įmonių atstovus.
Moldovos antstolių nacionalinei sąjungai taip pat pateiktos rekomendacijos, kaip tobulinti antstolių teikiamų paslaugų reglamentavimą, kad būtų užtikrinta privačių interesų, privačios nuosavybės ar asmeninio gyvenimo paslapčių apsauga.
Privatūs antstoliai Moldovoje veikia nuo 2010 metų spalio pradžios, kai Moldova pertvarkė valstybinę teismo antstolių kontorų sistemą į privačią pasinaudodama Lietuvos ir kitų valstybių patirtimi. Nepaisant teigiamų pokyčių po teisinės sistemos reformos, Moldovos antstolių praktinėje veikloje tebėra daug neaiškumų ir probleminių klausimų, kuriuos siekiama spręsti pasinaudojant pažangia užsienio partnerių patirtimi.
Moldovos antstoliams ir advokatams parengtas praktinis faktinių aplinkybių konstatavimo paslaugos vadovas. Jame supažindinama su šia antstolių paslauga ir pateikiami metodiniai paaiškinimai, kaip faktų konstatavimas padeda užfiksuoti svarbius įrodymus iki galimo ginčo arba ginčui jau prasidėjus. Praktiniais pavyzdžiais iliustruojama, kokie objektai, reiškiniai ar aplinkybės gali būti užfiksuoti praktinių aplinkybių konstatavimo protokole. Taip pat detaliai aprašoma, kaip, užtikrinant teisės aktų reikalavimų laikymąsi, parengti faktinių aplinkybių konstatavimo paslaugos dokumentus (prašymą, aktą, protokolą ir kt.).
2014 m. balandį atlikto vartotojų ir gyventojų nuomonės tyrimo duomenimis, faktų konstatavimas yra populiariausia Lietuvos antstolių teikiama paslauga. 70 proc. faktinių aplinkybių konstatavimu pasinaudojusių vartotojų pripažino, kad paslauga jiems padėjo apginti teises ar interesus.
Lietuvos antstoliai turi patirties konstatuoti ne tik įvykius ir vaizdus, bet ir kvapus, garsus, temperatūrą, duomenis, jų panaudojimo faktus ir daugybę kitų aplinkybių. Apklausos duomenys patvirtina, kad faktinių aplinkybių konstatavimas suteikia ypač daug galimybių spręsti finansines problemas ir mažinti bylinėjimosi mastą.
Lietuvos antstolių rūmai