Asmuo kreipiasi į teismą su ieškiniu ir tikisi, kad jo reikalavimas bus teismo patenkintas, o įsigaliojęs teismo sprendimas – įvykdytas. Valstybei kyla pareiga nustatyti privalomą teismo sprendimų įvykdymo mechanizmą, kai pralaimėjęs bylą asmuo nevykdo jo savanoriškai. Valstybei neužtikrinus teismo sprendimo įvykdymo, tarptautiniu ir nacionaliniu lygmeniu įtvirtinta asmens teisė į teisminė gynybą taptų deklaratyvi ir neveiksminga. Asmeniui laimėjus bylą ir gavus teismo sprendimą, civilinis procesas nepasibaigia. Persikeliama į kitą, baigiamąją civilinio proceso stadiją – teismo sprendimo vykdymą. Deja, jis ne visada pralaimėjusios šalies bus vykdomas savanoriškai. Tokiu atveju prireikia valstybės intervencijos bei antstolio pagalbos.
Bendriausia prasme antstolis suprantamas kaip teismo sprendimų vykdytojas. Antstolių veiklą Lietuvoje reglamentuoja specialus Antstolių įstatymas, kuris nustato antstolio funkcijas, reikalavimus asmeniui siekiančiam tapti antstoliu ir antstolių atsakomybę. Antstolis – tai valstybės įgaliotas asmuo, kuriam valstybė suteikia vykdomųjų dokumentų vykdymo, faktinių aplinkybių konstatavimo, dokumentų perdavimo ir kitas įstatymų nustatytas funkcijas. Sąvoka „valstybės įgaliotas asmuo“ leidžia suprasti, kad antstolis yra savarankiškas, nepriklausomas, privatus asmuo, kuriam valstybė suteikia įgaliojimus veikti valstybės vardu. Be to, tai nėra valstybės tarnautojas, tad veiklą vykdo pagal individualios veiklos pažymą.
Antstolio funkcijos nurodytos Antstolių įstatyme. Šis valstybės įgaliotas asmuo privalo vykdyti įstatymų nustatytus vykdomuosius dokumentus, teismo pavedimu konstatuoti faktines aplinkybes, perduoti ir įteikti dokumentus Lietuvos Respublikoje esantiems fiziniams ir juridiniams asmenims, atlikti kitas įstatymų nustatytas funkcijas.
Priverstinis vykdomųjų dokumentų vykdymas gali būti suprantamas kaip teisinių priemonių visuma, kurią antstolis turi teisę taikyti, jeigu skolininkas teismo ar kitos institucijos sprendimo neįvykdo savanoriškai. Atlikdamas šią funkciją antstolis gali imtis priverstinių vykdymo priemonių, siekiant efektyviai ir greitai, nepažeidžiant teisės aktų reikalavimų, įvykdyti įsiteisėjusį teismo sprendimą.
Faktinių aplinkybių konstatavimas – tai smulkus aplinkybių, daiktų ar turto, jų būklės aprašymas faktinių aplinkybių konstatavimo protokole. Faktinės aplinkybės papildomai gali būti fiksuojamos kitomis vaizdo ar garso įrašymo priemonėmis. Garso ar vaizdo įrašas, kuriame užfiksuotos faktinės aplinkybės, laikomas sudedamąja faktinių aplinkybių konstatavimo protokolo dalimi.
Dokumentų perdavimas ir įteikimas – tai situacijos, kuomet teismas gali pavedimu nurodyti antstoliui perduoti ir įteikti dokumentus Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka civilinio proceso dalyviams. Nesant teismo pavedimo, antstolis gali įteikti dokumentus fizinių ar juridinių asmenų prašymu, bet tai jau bus antstolio paslaugą. Antstolio teikiamos paslaugos bus aptariamos žemiau.
Antstolių įstatymas taip pat numato galimybę antstoliui teikti paslaugas, pavyzdžiui: saugoti (administruoti) turtą vykdymo procese, konstatuoti faktines aplinkybes, perduoti ir įteikti dokumentus Lietuvos Respublikoje esantiems fiziniams ir juridiniams asmenims nesant teismo pavedimo, teikti patarimus teisės klausimais, aukciono tvarka realizuoti įkeistą kilnojamąjį turtą, tarpininkauti vykdant turtines prievoles, teikti bankroto administravimo ar mediatoriaus paslaugas. Pabrėžtina, kad paslaugų teikimas leidžiamas, kai tai netrukdo atlikti įstatyme numatytų funkcijų. Be to, atlikdamas paslaugas, antstolis privalo vengti interesų konflikto ar kitų aplinkybių, kurios galėtų kelti abejonių antstolio objektyvumu ir nešališkumu atliekant įstatymų nustatytas funkcijas.
Jei asmuo nori tapti antstoliu, jis turi būti nepriekaištingos reputacijos Lietuvos Respublikos pilietis, privalo turėti aukštąjį teisinį universitetinį išsilavinimą ir atitinkamos trukmės teisinio darbo patirtį. Tačiau šito nepakanka. Pretendentas, atitinkantis minėtus reikalavimus dar turi laimėti viešąjį konkursą. Viešą konkursą sudaro kvalifikacinis antstolio egzaminas ir pretendentų privalumų vertinimas. Konkurso rezultatai tvirtinami teisingumo ministro įsakymu, nurodant konkursą laimėjusį asmenį. Toks įsakymas gali būti skundžiamas teismui Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
Antstoliai didžiuosiuose miestuose:
Visi Lietuvos antstoliai:
Antstoliai 2019-03-30