Juridinio asmens apibrėžimas
Kas yra juridinis asmuo? Tai savo pavadinimą turinti įmonė, įstaiga ar organizacija, kuri gali savo vardu įgyti teises ir pareigas. Juridiniai asmenys gali būti viešieji (valstybės ar savivaldybės įmonės, įstaigos, viešosios įstaigos, religinės bendruomenės) ir privatieji – ribotos ir neribotos civilinės atsakomybės.
Kuo skiriasi fizinis ir juridinis asmuo?
Fizinis asmuo – tai individas, galintis turėti teises ir pareigas, jas savarankiškai įgyti, perleisti ar realizuoti. Paprasčiau tariant – kiekvienas žmogus yra fizinis asmuo. Juridinis asmuo yra savo pavadinimą turinti įmonė, įstaiga ar organizacija, kuri gali savo vardu įgyti ir turėti teises bei pareigas. Ji turi savo vidaus taisykles, nuostatus, tvarkas, valdymo institucijas, sąskaitą. Juridinio asmens steigimas: steigėjais gali būti tiek fizinis, tiek juridinis asmuo. Pagal pavadinimą juridinis asmuo atskiriamas nuo kitų juridinių asmenų.
Juridinių asmenų formos
Lietuvoje gali būti steigiamii skirtingų formų juridiniai asmenys. Kiekviena pasirinkta veiklos vykdymo forma turi tiek savo privalumų, tiek trūkumų ar tam tikrų apribojimų. Šiame straipsnio skyriuje aptarsime populiariausias juridinių asmenų formas.
Individualios įmonės
Individuali įmonė yra neribotos civilinės atsakomybės privatusis juridinis asmuo.Jos pavadinime turi būti jos teisinę formą nusakantys žodžiai „individuali įmonė“ arba šių žodžių santrumpa „IĮ“. Individualios įmonės steigėju gali būti tik veiksnus fizinis asmuo ir ją steigia tik vienas fizinis asmuo.
Akcinės bendrovės ir Uždarosios akcinės bendrovės
Tiek Akcinė, tiek Uždaroji akcinė bendrovė yra įmonė, kurios įstatinis kapitalas padalytas į dalis, vadinamas akcijomis. Tai yra ribotos civilinės atsakomybės privatieji juridiniai asmenys. Akcinės bendrovės įstatinis kapitalas turi būti ne mažesnis kaip 25 tūkstančiai eurų. Jos akcijos gali būti platinamos ir jomis prekiaujama viešai, vadovaujantis vertybinių popierių rinką reglamentuojančiais teisės aktais. Uždarosios akcinės bendrovės įstatinis kapitalas turi būti ne mažesnis kaip vienas tūkstantis eurų. Uždarosios akcinės bendrovės akcijos negali būti platinamos ir jomis prekiaujama viešai, jeigu įstatymai nenustato kitaip.
Mažosios bendrijos
Mažoji bendrija (toliau – MB) – tai ribotos civilinės atsakomybės privatus juridinis asmuo – įmonė, kurios visi nariai yra fiziniai asmenys. MB nariai savo asmeniniu turtu neatsako už verslo prievoles, taip pat steigėjams nėra nustatytas įstatinio kapitalo dydis. MB gali vykdyti bet kokią veiklą, kuri nedraudžiama arba neribojama specialiais įstatymais. Mažoji bendrija steigiama ir savo veiklą vykdo Mažųjų bendrijų įstatyme nustatyta tvarka. Šis įstatymas nustato MB steigimą, valdymą, veiklą, pertvarkymą, pabaigą ir šių įmonių dalyvių (narių) teises ir pareigas. Mažoji bendrija (MB) yra vienas populiariausių juridinių vienetų Lietuvoje. Tai populiari verslo forma (ypač nedidelio verslo pradžiai) dėl paprasto jos valdymo bei mokestinių lengvatų.
Asociacijos
Asociacija – tai ne pelno siekiantis juridinis asmuo. Jo tikslas – koordinuoti asociacijos narių veiklą, atstovauti asociacijos narių interesams ir juos ginti ar tenkinti kitus viešuosius interesus. Paprastai asociaciją galima atpažinti iš pavadinime vartojamų žodžių „asociacija“, „susivienijimas“, „konfederacija“, „sąjunga“, „draugija“, „klubas“.
Daugiabučių namų savininkų bendrijos
Daugiabučio namo savininkų bendrija yra ne pelno organizacija, įgyvendinanti tam tikro namo patalpų savininkų bendrąsias teises, pareigas ir interesus, susijusius su namo bendrojo naudojimo objektų ir įstatymų nustatyta tvarka namui priskirto žemės sklypo valdymu, naudojimu, priežiūra ir tvarkymu.
Viešosios įstaigos
Viešoji įstaiga – tai įsteigtas pelno nesiekiantis ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, kurio tikslas – tenkinti viešuosius interesus vykdant švietimo, mokymo ir mokslinę, kultūrinę, sveikatos priežiūros, aplinkos apsaugos, sporto plėtojimo, socialinės ar teisinės pagalbos teikimo, taip pat kitokią visuomenei naudingą veiklą.
Labdaros ir paramos fondai
Labdaros ir paramos fondas – tai ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo kurio pagrindinis tikslas yra teikti paramą ar labdarą visuomenės nariams sveikatos apsaugos, sporto, mokslo, meno ar kitose srityse. Šiose organizacijose įprastai didelį vaidmenį atlieka fondo steigėjai, kurie ir sprendžia kokia veikla bus vykdoma ir kaip ji bus įgyvendinama.
Žemės ūkio bendrovės
Žemės ūkio bendrovė yra fizinių asmenų pagal Žemės ūkio įmonių turto privatizavimo įstatymą privatizuota buvusi žemės ūkio įmonė arba, sudarius steigimo sandorį, fizinių ir juridinių asmenų įsteigta įmonė. Tai ribotos turtinės atsakomybės juridinis asmuo. Jos turtas atskirtas nuo narių ir pajininkų turto. Žemės ūkio bendrove laikoma gamybinei ir komercinei veiklai įsteigta įmonė, kurioje pajamos per ūkinius metus už žemės ūkio produkciją ir suteiktas paslaugas žemės ūkiui sudaro daugiau kaip 50 procentų visų realizavimo pajamų.
Profesinės sąjungos
Profesinė sąjunga – tai tam tikros profesijos ar įmonės darbuotojus vienijanti savanoriška organizacija, atstovaujanti darbuotojų ekonominėms, socialinėms teisėms bei interesams bendraujant su darbdaviu. Profesinėms sąjungoms suteikiama teisė sudaryti kolektyvines sutartis, darbdaviai įpareigoti derinti su jomis įvairius sprendimus, profesinių sąjungų nariai turi tam tikrų papildomų darbo garantijų ir t.t.
Valstybės ar savivaldybės įmonės
Valstybės įmonė yra iš valstybės turto įsteigta arba įstatymų nustatyta tvarka valstybei perduota įmonė, kuri nuosavybės teise priklauso valstybei ir jai perduotą ir jos įgytą turtą valdo, naudoja bei juo disponuoja patikėjimo teise. Savivaldybės įmonė yra iš savivaldybės turto įsteigta arba įstatymų nustatyta tvarka savivaldybei perduota įmonė, kuri nuosavybės teise priklauso savivaldybei ir jai perduotą ir jos įgytą turtą valdo, naudoja bei juo disponuoja patikėjimo teise. Valstybės įmonės ir savivaldybės įmonės tikslas – teikti viešąsias paslaugas, gaminti produkciją ir vykdyti kitą veiklą siekiant tenkinti viešuosius interesus.
Kredito įstaigos
Kredito įstaigos – tai įmonės, kurios turi licenciją verstis ir verčiasi indėlių ar kitų grąžintinų lėšų priėmimu iš neprofesionalių rinkos dalyvių ir jų skolinimu. Šia veikla pagal priežiūros institucijos išduotas licencijas verčiasi Lietuvos Respublikos bankai, užsienio bankų filialai, užsienio bankų atstovybės, ES bankai veikiantys mūsų šalyje neįsteigus filialo, Lietuvoje veikiančios kredito unijos ir Lietuvos centrinė kredito unija, o taip pat, ES licencijuotos užsienio bankų kontroliuojamos finansų įmonės veikiančios Lietuvoje neįsteigus filialo.
Juridinio asmens steigimas
Juridinio asmens steigimas, juridinių asmenų registravimas yra sudėtingi ir dažnai painūs procesai, reikalaujantys žinių ir teisinio supratimo. Norint išvengti klaidų ir užtikrinti sėkmingą įmonės įregistravimą, visada rekomenduojama pasitarti su patyrusiais teisininkais ar advokatais, kurie gali ne tik padėti įsteigti ir užregistruoti juridinį asmenį, bet ir pasirinkti labiausiai jūsų veiklą bei verslo interesus atitinkančią juridinio asmens formą ir taip padėti išvengti papildomų išlaidų, optimizuoti mokesčius, palengvinti veiklos administravimą ir kt. Jei domina Juridinio asmens filialo steigimas , Juridinio asmens atstovybės steigimas , Juridinio asmens adreso (buveinės) keitimas ar kitos konkrečios paslaugos – esame pasirengę Jums padėti! 2024-03-14