Bendrąja prasme pelnas – tai pajamos, gaunamos, atskaičius išlaidas. Siekiant tinkamai įvykdyti pelno mokesčio įstatymo (toliau – PMĮ) nustatytą mokestinę prievolę, būtina vadovautis PMĮ nuostatomis. Atsižvelgiant į tai, toliau pateikiama PMĮ apžvalga.
PMĮ nustato uždirbto pelno ir (arba) gautų pajamų apmokestinimo pelno mokesčiu tvarką, įskaitant pelno mokesčio apskaičiavimo, mokėjimo, deklaravimo, grąžinimo ir kt. taisykles. Pagal įstatyminę sampratą, pajamos – visos iš Lietuvos ir ne Lietuvos šaltinių uždirbtos ir (arba) gautos visų rūšių pajamos pinigais ir (arba) ne pinigais (PMĮ 2 straipsnio 24 dalis).
Kas privalo mokėti pelno mokestį? Pelno mokesčio mokėtojais Lietuvoje yra Lietuvos vienetas ir užsienio vienetas (PMĮ 3 straipsnio 1 dalis). Lietuvos vienetas – juridinis asmuo, įregistruotas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka, taip pat Lietuvos Respublikoje įsteigtas kolektyvinio investavimo subjektas, neturintis juridinio asmens statuso. (PMĮ 2 straipsnio 2 dalis). Užsienio vienetas – užsienio valstybės juridinis asmuo ar organizacija, kurių buveinė yra užsienio valstybėje ir kurie įsteigti arba kitokiu būdu organizuoti pagal užsienio valstybės teisės aktus, taip pat bet kuris kitas užsienyje įsteigtas, įkurtas ar kitaip organizuotas apmokestinamasis vienetas, įskaitant kolektyvinio investavimo subjektus (PMĮ 2 straipsnio 3 dalis). Subjektų, kurie neprivalo mokėti pelno mokesčio, sąrašas įtvirtintas PMĮ 3 straipsnio 2 dalyje.
Mokesčio bazė. Lietuvos vieneto mokesčio bazė (t. y. suma, nuo kurios apskaičiuojami mokesčiai) yra visos Lietuvos Respublikoje ir užsienio valstybėse uždirbtos pajamos, kurių šaltinis yra Lietuvos Respublikoje ir ne Lietuvos Respublikoje. Per Lietuvos vieneto nuolatines buveines, esančias Europos ekonominės erdvės valstybėse arba valstybėse, su kuriomis Lietuvos Respublika yra sudariusi ir taiko dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, vykdomos veiklos pajamos nepriskiriamos Lietuvos vieneto mokesčio bazei, jeigu per šias nuolatines buveines vykdomos veiklos pajamos nustatyta tvarka apmokestinamos pelno mokesčiu ar jam tapačiu mokesčiu tose valstybėse. Į Lietuvos vieneto pajamas taip pat įskaitomos pozityviosios pajamos PMĮ 39 straipsnyje nustatyta tvarka. Į Lietuvos vieneto (Europos ekonominių interesų grupės dalyvio) pajamas taip pat įskaitomos tos Europos ekonominių interesų grupės pajamos MPĮ 391 straipsnyje nustatyta tvarka. (PMĮ 4 straipsnio 1-2 dalys). Užsienio vieneto mokesčio bazę sudaro užsienio vieneto per nuolatines buveines Lietuvos Respublikos teritorijoje vykdomos veiklos pajamos, per nuolatines buveines Lietuvos Respublikoje uždirbtos tarptautinių telekomunikacijų pajamos bei 50 procentų transportavimo, kuris prasideda Lietuvos Respublikos teritorijoje ir baigiasi užsienyje arba prasideda užsienyje ir baigiasi Lietuvos Respublikos teritorijoje, pajamųir užsienio valstybėse uždirbtos pajamos, priskiriamos toms nuolatinėms buveinėms Lietuvos Respublikoje tuo atveju, kai tos pajamos susijusios su užsienio vieneto veikla per nuolatines buveines Lietuvos Respublikoje, taip pat užsienio vieneto ne per nuolatines buveines Lietuvos teritorijoje gautos pajamos, kurių šaltinis yra Lietuvos Respublikoje (PMĮ 4 straipsnio 3 dalis). Pažymėtina, kad vieneto mokesčio bazė (tiek Lietuvos, tiek ir užsienio vienetams) taip pat yra PMĮ 4 straipsnio 6 dalyje įtvirtintos pajamos.
Pelno mokesčio apskaičiavimas. Bendroji apmokestinamojo pelno apskaičiavimo tvarka, taikant PMĮ 5 straipsnyje numatytus pelno mokesčio tarifus, įtvirtinta PMĮ 11 straipsnyje. PMĮ 37-402 straispniuose numatytos specialios pajamų apmokestinimo sąlygos.
Atsakomybė už PMĮ pažeidimus. Pažeidus PMĮ nuostatas, išskyrus PMĮ 46 straipsnio 5 dalyje nurodytus atvejus, baudos skiriamos ir delspinigiai skaičiuojami Mokesčių administravimo įstatymo 138-143 straipsniuose nustatyta tvarka. 2021-04-29