Kasmet darbo rinką užpūsta studijas baigę absolventai, be kita ko, tarp jų ir teisės studijas baigę absolventai, kurie po studijų puola ieškoti darbo. Atsižvelgiant į tai, kad darbo teisės srityje tema yra aktuali ir dažnai probleminė, toliau aptariami tam tikri šio darbo aspektai ir probleminiai momentai.
Remiantis Užimtumo tarnybos 2021 m. II ketvirčio duomenimis, teisininko profesija nepatenka į šiuo metu paklausių profesijų sąrašą. Pastebėtina, kad tokia tendencija rinkoje, stebint Užimtumo tarnybos skelbiamus paklausiausių profesijų sąrašus, vyrauja gana ilgą laiką. Analizuojant viešojoje erdvėje patalpintus darbo skelbimus teisininkams, taip pat matoma aiški tendencija, jog darbo pasiūlymų teisininkams spektras yra platus: nuo advokato padėjėjo iki teisininko sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioje įstaigoje. Visgi, pagrindiniai teisininkų ieškantys darbdaviai yra advokatų kontoros, notarų biurai, antstolių kontoros bei įmonės. Esminis darbo pasiūlymų teisės srityje bruožas yra tai, kad šie pasiūlymai yra peržiūrimi ne po ženkliai viršija rinkoje esančių darbo pasiūlymų skaičių. Taip pat matoma ryški tendencija, kad beveik visuose skelbimuose, kuriais siūlomas darbas teisininkui, pagrindinis kriterijus – mažiausiai 2 metų patirtis. Taigi, teisinio darbo patirties sukaupę teisininkai lengviau randa darbą.
Teisininko atlyginimas svyruoja nuo 831 Eur (bruto). Aptarti viršutinę teisininko darbo užmokesčio ribą pakankamai sunku, kadangi tai priklauso nuo teisininko įgyto išsilavinimo, turimos patirties, užimamų konkrečių pareigų, teisininko veiklos ir pareigų pobūdžio. Viešojoje ardvėje galima aptikti informacijos, jog teisininkų darbo užmokesčio vidurkis yra apie 850 Eur.
Aptariant advokatų darbo užmokesčius, pirmiausia pastebėtina, kad pagal Lietuvos Respublikos advokatūros įstatymo (toliau – Advokatūros įstatymas) 4 straipsnio 3 dalį, advokato veikla yra teisinių paslaugų teikimas, tačiau advokato veikla nėra komercinė ūkinė. Advokatai yra laisvi nustatyti atlyginimo už teisinių pasalugų teikimą, dydžius, todėl dažnai tampa neįmanoma apibrėžti konkrečiais skaičiais advokatų atlyginimų, nes kaip minėta, šie skaičiai priklauso nuo pačio advokato. Pastebėtina ir tai, jog Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2004 m. balandžio 2 d. įsakymu Nr. 1R-85 „Dėl Rekomendacijų dėl civilinėse bylose priteistino užmokesčio už advokato ar advokato padėjėjo teikiamą teisinę pagalbą (paslaugas) maksimalaus dydžio patvirtinimo“ yra patvirtintos rekomendacijų dėl civilinėse bylose priteistino užmokesčio už advokato ar advokato padėjėjo teikiamą teisinę pagalbą (paslaugas) maksimalūs dydžiai. Tai reiškia, jog advokatas, nustatydamas užmokestį už teisines paslaugas, gali vadovautis minėta rekomendacija, tačiau tai yra advokato teisė, bet ne pareiga. Taigi, konkretus užmokestis už advokato teikiamas paslaugas nustatomas tarp kliento ir advokato sudaromoje sutartyje.
Bene populiauriais teisės studijas pabaigusių, tačiau dar teisinio darbo neberadusių asmenų klausimas – ką daryti, jeigu neturiu patirties, o į visas teisininko pozicijas jos reikalauajama? Patirties neturintiems asmenims dažniausiai siūloma atlikti tik teisinę praktiką. Iš vienos pusės tai nėra blogai, nes dažnai atlikę praktiką, perspektyvūs jaunieji teisininkai lieka dirbti pas pasirinktą darbdavį ir kopia karjeros laiptais. Kad netektų nusivilti darbo paieškomis, visuomet yra rekomenduojama pasirūpinti teisine praktika ir įgyti patirties dar studijų metais. Universitetų tinklalapiuose dažnai galima rasti informacijos apie įvairių darbdavių pasiūlymus dėl praktikos atlikimo, todėl verta pasinaudoti minėtais pasiūlymais, nes patirtis ir praktikas teisės srityje – raktas į sėkmę. Vertinant universitetines teisės studijas siūlančių mokymo įstaigų tinklalapiuose skelbiamą teisės studijas baigusiųjų absolventų įsidarbinimo statistiką, pastebima, kad minėtų universitetų teisę baigusiųjų asmenų įsidarbinimo lygis yra labai aukštas. Taigi, ieškantiems teisinio darbo, tačiau neturintiems patirties – puiki proga pasinaudoti darbdavio siūloma praktika.
Bendraujant su teisės srityje dirbančiais asmenimis, kurie pakankamai dažnai ieško darbuotojų, vis dar galima išgirsti, jog „teisininkų pasiūla rinkoje yra per didelė, tačiau gerų teisininkų labai trūksta“. Tai suponuoja išvadą, kad nepakanka viena fakto, jog asmuo turi reikiamą išsilavinimą, ieškant darbo labai didelę reikšmę turi darbuotojo turimi įgūdžiai ir žinios, noras tobulėti bei gebėjimas adekvačiai įvertinti, ką darbuotojas gali pasiūlyti savo darbdaviui. Taigi, svarstant apie galimybę rinktis teisininko darbą, verta žinoti, jog profesionalai šioje srityje visada laukiami.
Teisės Vartai suteikia galimybę tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims nemokamai rasti labiausiai jų poreikius atitinkančias teisines paslaugas. Ieškantiems darbo fiziniams asmenims ši sistema ypatingai naudinga, kadangi asmuo, užsiregistravęs sistemoje ir pateikęs užklausą apie ieškomą darbą, gali surasti ne tik teisinių paslaugų teikėją, tačiau ir potencialų darbdavį. advokatai ar kiti teisės profesionalai savo ruožtu turi galimybę nemokamai rasti ne tik potencialius klientus, tačiau ir potencialius darbuotojus.
Vis dėl to, jeigu turite teisinių žinių ir jas norite panaudoti būtent teisės srityje, užsiregistruokite TeisesVartai.lt ir pasiūlykite savo teisines paslaugas potencialiems klientams: