Antstolis – tai asmuo, kuris padeda išieškotojui įvykdyti teismo sprendimą. Aptariant antstolių veiklos pobūdį, pirmiausia atkreiptinas dėmesys į statistinius duomenis. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos antstolių įstatymo (toliau – Antstolių įstatymas) 8 straipsnio 5 dalimi, Lietuvos antstolių rūmai visuomenės informavimo tikslais savo interneto svetainėje skelbia Lietuvos antstolių sąrašą. Šiame sąraše nurodomi antstolių kontorų pavadinimai, antstolių vardai ir pavardės, antstolių kontorų adresai, telefono ryšio ir fakso (jeigu yra) numeriai, elektroninio pašto adresai, antstolių veiklos teritorijos. Šie duomenys skelbiami tol, kol pasibaigia antstolio įgaliojimai.
Vadovaujantis Antstolių rūmų viešai skelbiama informacija, Lietuvoje šiuo metu į antstolių sąrašą įrašyti 120 asmenys. Iš jų 28 antstolių veiklos teritorija – Vilniuje. Šis skaičius sudaro ketvirtadalį visų antstolių. Vilnius – daugiausia gyventojų turintis Lietuvos miestas, tad natūralu, jog čia yra didžiausias antstolių poreikis visoje Lietuvoje.
Veiklai vykdyti vienas ar keli antstoliai įkuria kontorą ir tai yra jų darbo vieta. Antstolio kontora turi būti įkuriama antstolio veiklos teritorijoje. Jei kontorą kuria keletas antstolių, ji turi būti įkuriama vieno iš antstolių veiklos teritorijoje; kitų antstolių veiklos teritorijos turi būti šalia veiklos teritorijos, kurioje antstolių kontora yra kuriama.
Kiekvienas antstolis veikia jam teisingumo ministro priskirtoje teritorijoje. Norint kreiptis į antstolį Vilniuje, reikia žinoti vieną paprastą taisyklę: antstolio veiksmų atlikimo vieta priklauso nuo skolininko. Kai skolininkas yra fizinis asmuo, vykdomąjį dokumentą antstolis vykdo pagal šio asmens gyvenamąją vietą, jo turto buvimo vietą arba jo darbo vietą. Kai skolininkas – juridinis asmuo, vykdomasis dokumentas bus vykdomas skolininko buveinės arba jo turto buvimo vietoje.
Taigi, kreipiantis į antstolį Vilniuje, išieškotojas turi žinoti, kad fizinio asmens (skolininko) turtas, gyvenamoji arba darbo vieta yra Vilniuje, o kai skolininkas – juridinis asmuo, kad jo buveinė arba turtas yra Vilniuje.
Antstoliai Vilniuje veikia Vilniaus miesto apylinkės teismo ir Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmų veiklos teritorijoje. Taigi, antstolių Vilniuje veiklos teritorija – Vilniaus miestas ir Vilniaus rajonas.
Jeigu atsitinka taip, kad išieškotojas kreipiasi į antstolį, kurio veiklos teritorija yra Vilniuje, o vykdymo veiksmai turi būti atliekami kito antstolio veiklos teritorijoje t. y. ne Vilniuje ar Vilniaus rajone, o pavyzdžiui Kaune, Vilniuje veikiantis antstolis vykdomąjį dokumentą grąžina išieškotojui. Tokiu atveju išieškotojas turi kreiptis į kitoje teritorijoje veikiantį antstolį. Pavyzdžiui, žinoma, kad skolininkas gyvena Kaune, išieškotojas kreipiasi į vieną iš antstolių, veikiančių Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų veiklos teritorijoje.
Kai išieškotojas kreipiasi į antstolį dėl juridinio asmens (skolininko), kuris turi turto Vilniuje, tačiau neturi buveinės šiame mieste, svarbu atsiminti teismų praktikoje išaiškintą taisyklę, kad tokiais atvejais antstolis, vadovaudamasis teisėtumo bei bendraisiais civilinio proceso principais, turi įsitikinti, kad nurodyta aplinkybė (juridinio asmens turto buvimas Vilniuje), suteikianti jam teisę priimti vykdomąjį dokumentą vykdyti, egzistuoja.
Taigi, kreipiantis į antstolį Vilniuje svarbu žinoti, kad:
- Teisės aktai nustato būtinybę pasirinkti antstolį pagal atsakovo turto, gyvenamąją, darbo vietą ar buveinę, tačiau kartu leidžiama pasirinkti vieną, bet kurį antstolį, kurio veiklos teritorija yra Vilniuje ar Vilniaus rajone.
Galite rasti antstolių kontorą Vilniuje pagal jūsų pasirinktus kriterijus (miestas, teisės sritis, kalba, atstumas bei pan.)! Antstoliai Vilniuje 2019-04-06