Civilinė teisė, ko gero, yra viena iš plačiausių teisės šakų, su kuria susiduriame kasdien sudarydami daugybę sandorių. Net ir mažiausias apsipirkimas maisto prekių parduotuvėje taip pat yra sandoris. Tačiau kartais tam, kad atsirastų galimybė atlikti teisinį veiksmą, kuris sukurtų, panaikintų ar pakeistų asmens teises ir pareigas, nepakanko dviejų sutarties šalių suderintos valios, o reikalinga kvalifikuotų teisės specialistų pagalba arba valstybės pagalba. Pastaroji tokiu atveju suteikiama per valstybės įgaliotus asmenis. Vienas iš tokių asmenų – notaras, kurio veiklos pagrindinis tikslas – užtikrinti, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų.
Ką veikia notarai Klaipėdoje? Aptariant notarų funkcijas, pastebėtina, jog notarai Klaipėdoje atlieka notarinius veiksmus, įtvirtintus Lietuvos Respublikos notariato įstatymo (toliau – Notariato įstatymas) 26 straipsnyje. Pažymėtina, jog šis sąrašas nėra baigtinis, tad kiti teisės aktai gali numatyti ir kitus notaro atliekamus notarinius veiksmus.
Skirtingai nei kreipiantis į antstolius, kuomet antstolio pasirinkimas priklauso nuo skolininko gyvenamosios (kai skolininkas fizinis asmuo) ar buveinės vietos (kai skolininkas juridinis asmuo), notariniai veiksmai gali būti atliekami pas bet kurį notarą, todėl kreipiantis į notarą uostamiestyje galima pasirinkti bet kurį notarų biurą, nepaisant kitos sutarties šalies gyvenamosios vietos ar kitų aplinkybių. Minėta taisyklė turi išimtį, kai kalbama apie turto paveldėjimo atvejus. Pastaruoju atveju notariniai veiksmai, susiję su paveldėjimu, pavedami atlikti notarui, kuriam teisingumo ministro įsakymu yra priskirta paveldėjimo atvejais aptarnauti teritoriją, kurioje buvo paskutinė mirusiojo asmens gyvenamoji vieta.
Pažymėtina, kad notarų skaičių konkrečioje savivaldybėje nustato teisingumo ministras, vadovaudamasis Notarų gyventojams teikiamų teisinių paslaugų poreikių vertinimo metodika (toliau – metodika). Pagrindiniai kriterijai, nustatant notarų skaičių, jų biurų buveinių vietą ir veiklos teritoriją Lietuvoje, yra:
• Lietuvos teritorijos skirstymas į savivaldybes, jų ribos, centrai, gyventojų skaičius;
• vieno notaro aptarnaujamų gyventojų skaičius;
• notarų pajamos už atliktus notarinius veiksmus, parengtus sandorių projektus, konsultacijas ir technines paslaugas.
Pažymėtina, kad vieno notaro aptarnaujamų gyventojų skaičius savivaldybėje turi būti ne didesnis kaip 15 tūkst. ir ne mažesnis kaip 10 tūkst. gyventojų. Aptariant notarų Klaipėdoje statistiką atkreiptinas dėmesys, kad Klaipėdos mieste bei Klaipėdos rajone veikia 14 notarų biurų, kuriuose dirba 18 notarų. Atsižvelgiant į tai, jog Klaipėdos miesto bei rajono gyvetojų bendras skaičius yra apie 206 tūkst. gyventojų, vienam notarui Klaipėdoje tenka apie 11 tūkst. aptarnaujamų asmenų.
Kreipiantis į notarą Klaipėdoje svarbu žinoti:
- Galima kreiptis į bet kurį notarų biurą, į bet kurį biure dirbanti notarą dėl notarinių veiksmų atlikimo, išskyrus paveldėjimo atvejus.
- Paveldėjimo atvejais Klaipėdoje galima kreiptis į notarą, kuriam teisingumo ministro įsakymu yra priskirta paveldėjimo atvejais aptarnauti teritoriją, kurioje buvo paskutinė mirusiojo asmens gyvenamoji vieta.
Visus Klaipėdos notarus rasite čia:
Notarai Klaipėdoje
2020-01-11