Analizuojant informacijos, susijusios su notarais viešojoje erdvėje, pobūdį, dažniausiai aptariamas notaro kaip vienasmenio valstybės pareigūno atliekamų funkcijų pobūdis. Tačiau ne ką mažiau aktuali bei įdomi tema, susijusi su notarų veikla, yra notarų savivalda, jos paskirtis, teisės aktų deleguotų funkcijų įgyvendinimas bei reikšmė notarams.
Šiuolaikinė Lietuvos notariato raida prasidėjo 1992 m. rugsėjo 15 d. priėmus Notariato įstatymą, kuris su pakeitimais galioja ir šiandien. O štai notarų savivaldos pradžia Lietuvoje skaičiuojama nuo 1993 m. vasario 12 d., kuomet įvyko Lietuvos notarų susirinkimas. Susirinkimo metu buvo priimtas Notarų rūmų statutas, kuris detalizavo notarų savivaldos – Lietuvos notarų rūmų (toliau – Notarų rūmai) veiklos organizavimą. Pažymėtina, kad nors Statutas buvo priimtas Lietuvos notarų susirinkimo, tačiu vadovaujantis Notariato įstatymo 8 straispniu, jis privalo būti patvirtintas Lietuvos Respublikos teisingumo ministro įsakymu. Šiuo metu galioja teisingumo ministro 1999 m. sausio 14 d. įsakymu Nr. 11 patvirtintas naujos redakcijos Statusas su pakeitimais.
Įdomu tai, kad asmuo, paskirtas notaru ir davęs notaro priesaiką, tampa Notarų rūmų nariu. Notaro narystė Notarų rūmuose nutrūksta pasibaigus notaro įgaliojimams. Kiekvienas Notarų rūmų narys turi vienodas teises ir pareigas (dalyvauti Notarų rūmų veikloje; dalyvauti ir balsuoti Notarų rūmų narių ir atitinkamų Notarų rūmų apygardų susirinkimuose (išskyrus atvejus, kai sustabdyti asmens kaip notaro, įgaliojimai arba svarstomi su juo susiję klausimai); siūlyti kandidatus į Notarų rūmų organus; rinkti ir (ar) būti išrinktas į Notarų rūmų organus; gauti informaciją apie Notarų rūmų veiklą ir kt. Atsižvelgiant į tai, atsiranda prielaidos teigti, kad tam tikrą Lietuvos notariato dalį sudaro notarai Šiauliuose.
Pasisakant dėl notarų veiklos Lietuvos miestuose ypatumų, pirmiausia atkreiptinas dėmesys į tai, kad Šiaulių mieste 2019 m. registruota šiek tiek daugiau nei 100 tūkst. (t. y. beveik 5,5 karto mažiau negu Vilniuje ir beveik 3 kartus mažiau nei Kaune) nuolatinių gyventojų, taigi Šiauliai yra ketvirtas pagal gyventojų skaičių Lietuvos miestas. Įdomu, koks yra notarų Šiauliuose skaičius bei koks yra jo santykis su nuolatinių gyventojų skaičiumi.
Kreipiantis į notarą Šiauliuose svarbu žinoti:
Šiuo metu Šiauliuose veikia 6 notarų biurai. Pažymėtina, kad kai kuriuose iš jų veikia keli notarai, tad bendras Notarų Šiaulių mieste skaičius siekia 8. Remiantis šiais duomenimis bei vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2015 m. gruodžio 30 d. priimto įsakymo Nr. 1R-390 „Dėl teisingumo ministro 2006 m. gruodžio 28 d. įsakymo Nr. 1R-481 „Dėl Notarų gyventojams teikiamų teisinių paslaugų poreikių vertinimo metodikos patvirtinimo“ pakeitimo“ (toliau – Metodika) 7.2 punktu, vieno notaro aptarnaujamų gyventojų skaičius savivaldybėje turi būti ne didesnis kaip 15 tūkst. ir ne mažesnis kaip 10 tūkst. gyventojų. Įvertinus tai, kad išdėstyta, vienam notarui Šiaulių mieste tenka apie pustrylikto tūkstančių aptarnaujamų gyventojų, kas atitinka Metodikoje nustatytą aptarnaujamų asmenų, tenkančių vienam notarui savivaldybėje, ribą.
Visus Šiaulių notarus rasite čia:
Notarai Šiauliuose
2020-05-02