Vekselis yra vienas populiariausių finansinių instrumentų. Tačiau sudėtingas vekselių teisinis reglamentavimas dažnai “pakiša koją” vekselio turėtojui (kreditoriui) supaprastinta tvarka išsiieškoti paskolintą sumą ir taip šalys įsitraukia į teisminį procesą. Todėl šiame straipsnyje pateikiame Jums išsamią informaciją apie vekselių teisinį reglamentavimą, taip pat žemiau rasite ir vekselio bei su juo susijusių dokumentų formas.
Vekselis – vertybinis popierius, kuris išrašomas Įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymo nustatyta tvarka ir kuriuo jį išrašęs asmuo be sąlygų įsipareigoja tiesiogiai ar netiesiogiai sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytam asmeniui pats arba įsako tai padaryti kitam.
Vekselio turėtojas – vekselio savininkas arba kitas šio įstatymo numatytais atvejais vekselį turintis asmuo (Kreditorius).
Vekselio davėjas – vekselį išrašantis asmuo (Skolininkas).
Vekselį turi išrašyti ir pasirašyti asmuo, kuris yra skolininkas, išskyrus atvejus, kai vekselyje nurodomas laiduotojas, tada pasirašo ir pats laiduotojas.
Vekselių rūšys:
- Paprastasis vekselis (protestuotinas arba neprotestuotinas) – juo pasirašęs asmuo įsipareigoja pats apmokėti vekselyje nurodytą sumą vekselio turėtojui, tai yra populiariausia vekselių rūšis (pateikiame šio vekselio pavyzdį).
- Įsakomasis vekselis – šiuo vekseliu jį pasirašęs asmuo paveda kitam asmeniui sumokėti vekselyje nurodytą sumą. Ši vekselių rūšis Lietuvoje nėra populiari.
Paprastajame vekselyje turi būti nurodyti šie rekvizitai:
1) žodžiai “paprastasis vekselis” tekste ta kalba, kuria vekselis yra išrašytas;
2) besąlyginis įsipareigojimas sumokėti nurodytą sumą;
3) mokėjimo terminas;
4) mokėjimo vieta;
5) pavadinimas ar vardas, pavardė asmens, kuriam arba kurio įsakymu turi būti sumokėta;
6) išrašymo vieta ir data;
7) išrašančiojo paprastąjį vekselį asmens (paprastojo vekselio davėjo) parašas.
VEKSELIO PRIVALUMAI IR SKIRTUMAI NUO PASKOLOS SUTARTIES, PASKOLOS RAŠTELIO:
Vekselio turėtojo (Kreditoriaus) reikalavimai yra patenkinami ne ginčo tvarka. Skirtingai nei paskolos atveju, vekselio turėtojui nereikia kreiptis į teismą ir teismine tvarka stengtis susigrąžinti skolą. Jeigu vekselio turėtojas laikėsi visų įstatymuose numatytų reikalavimų, jis gali kreiptis į notarą ir supaprastinta tvarka gauti notaro vykdomąjį įrašą. Šio įrašo pagrindu antstolis galės pradėti vykdymo procedūrą ir išieškoti skolą iš vekselio davėjo.
Vekselyje nenurodomas joks jo išrašymo pagrindas, t.y. vekselio davėjas įsipareigoja jį apmokėti be jokių sąlygų ar išlygų ir nėra svarbu dėl kokių priežasčių vekselis buvo išrašytas.
Vekselis gali būti perduotas (o kartu ir visos iš jo kylančios vekselio turėtojo teisės) kitam asmeniui indosamentu. Šiuo atveju naujasis vekselio turėtojas tampa naujuoju kreditoriumi ir turi teisę išsiieškoti visą likusią sumą iš vekselio davėjo.
Įsakomuoju vekseliu visą vekselio sumą gali būti įpareigotas apmokėti trečiasis asmuo.
Vekselyje už vekselio davėją gali laiduoti kiti asmenys. Vekselyje laiduojama dažniausiai tada, kai norima užtikrinti paskolintos sumos grąžinimą ir kai nėra pasitikima vekselio davėjo finansinėmis galimybėmis.
Vekselyje, mokėtiname jį pateikus arba per tam tikrą laiką po pateikimo, vekselio davėjas gali nustatyti sąlygą, kad už vekselio sumą skaičiuojamos palūkanos. Jei vekselyje numatyti kitokie terminai, palūkanos nenurodomos. Taip pat vekselio turėtojo prašymu notaras išduodamas vykdomąjį įrašą galį reikalauti išieškoti ir 6 proc. metines palūkanas, skaičiuojamas nuo mokėjimo termino pasibaigimo.
KĄ SVARBU ŽINOTI RENKANTIS VEKSELĮ?
Renkantis vekselį būtina pasidomėti, ar vekselio davėjas (skolininkas) turi jam priklausančio kilnojamojo ar nekilnojamojo turto, oficialiai gaunamų lėšų ir pan. Vekselio neapmokėjimo atveju gali nutikti taip, kad antstolis tiesiog neturės galimybės išieškoti vekselio sumos, nes vekselio davėjas tiesiog neturės jokio turto. Be abejonės, vekselio davėjas gali perleisti visą savo turtą per vekselio terminą ir vekselio turėtojas atsidurs tokioje pačioje situacijoje, kaip jau buvo minėta. Todėl būtina įvertinti šias rizikas, o skolinant didesnes pinigų sumas verta pamąstyti apie kitus prievolių užtikrinimo būdus, pvz. hipoteka, įkeitimas ir pan.
Vekselis, kurio suma didesnė kaip 3 000 eurų, turi būti notarinės formos, jeigu vekselio davėjas yra fizinis asmuo arba ūkio subjektas, tvarkantis apskaitą pagal supaprastintos apskaitos taisykles. Jeigu išduodamo vekselio suma bus mažesnė kaip 3 000 eurų notarinės formos reikalavimas nebus taikomas ir pan.
Paprastai vekselis išrašomas vienu egzemplioriumi, kurio originalą saugo vekselio turėtojas (Kreditorius). Apmokėtas vekselis grąžinamas vekselio davėjui.
Kad ateityje notaras išduotų vykdomąjį įrašą, vien teisingai surašyti vekselį nepakanka. Iki notaro paslaugų įstatymai numato ne vieną procedūrą, kurią privalo atlikti vekselio turėtojas. Jei vekselis neapmokamas, tokiu atveju vekselio turėtojas per atitinkamą terminą privalo pateikti vekselį vekselio davėjui apmokėjimui, o vėliau privalo dar ir pranešti vekselio davėjui, kad vekselis neapmokėtas. Šie veiksmai turi savo formą, bei tvarką. Kad notaras išduotų vykdomąjį įrašą, notarui turite pateikti:
- Vekselio originalą;
- Pranešimą apie vekselio neapmokėjimą – pranešimą vekselio davėjui (skolininkui) apie tai, kad vekselis yra neapmokėtas (pateikiame Jums šio pranešimo pavyzdį). Pranešimas apie vekselio neapmokėjimą skolininkui turi būti pateiktas (t.y. išsiųstas registruotu paštu vekselyje nurodytu skolininko adresu) per 4 darbo dienas nuo vekselio pateikimo apmokėti dienos. Vieną tokio pranešimo egzempliorių pasiliekate sau, o kitą pasirašytą išsiunčiate. Svarbu paminėti, kad tuo atveju, jeigu vekselį pasirašė ne tik skolininkas bet ir laiduotojas, tada pranešimas apie vekselio neapmokėjimą turi būti išsiųstas ir vekselio laiduotojui šiame punkte nurodyta tvarka;
- Pašto išduotus kasos čekius, įrodančius, jog aukščiau paminėti pranešimai buvo išsiųsti skolininkui (jeigu reikia ir laiduotojui);
- Savo asmens dokumentą.
VEKSELIO PAVYZDYS
– Paprastasis vekselis
– Paprastasis vekselis su laidavimu
– Pranešimas apie vekselio neapmokėjimą
Griežtai draudžiama www.teisesvartai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti www.teisesvartai.lt medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.teisesvartai.lt kaip šaltinį.
2016-08-02