Turto perleidimas už rentą - Teisės Vartai

Turto perleidimas už rentą

Vyresnio amžiaus asmenys dažnai susimąsto, kaip užsitikrinti, jog gilioje senatvėje jais bus pilnai pasirūpinta. Todėl neretai šie asmenys pageidauja perleisti savo turimą būstą už įsipareigojimą nuolat jiems mokėti nustatytą pinigų sumą ar išlaikyti juos iki mirties. O tam, kad nereikėtų kraustytis į kitą gyvenamąją vietą, senyvo amžiaus asmenys užsitikrina garantiją, jog naujasis jų būsto savininkas, leis jiems gyventi perleistame turte ir toliau. Tokia specifinė sutartis yra vadinam rentos sutartimi.

Taigi rentos sutartys yra sudaromos mainais už nekilnojamojo ar kilnojamojo turto, piniginių lėšų perdavimą. Šios sutarties terminus nustato sutarties šalys – neterminuota, terminuota, iki rentos gavėjo mirties. Jeigu asmuo gautą turtą iš rentos gavėjo perleidžia tretiesiems asmenims, tokiu atveju įsipareigojimas mokėti rentą taip pat yra perleidžiamas. Jeigu asmuo, kuriam perleistas turtas (rentos mokėtojas) nevykdo savo prisiimtų įsipareigojimų, tokia rentos sutartis gali būti nutraukta.


Nuolatinė renta

Nuolatinės rentos sutartis pasižymi tuo, jog nuolatinės rentos gavėju gali būti tik fiziniai asmenys arba pelno nesiekiantys juridiniai asmenys, kurie veikla yra globa ir/ar rūpyba. Pagal nuolatinės rentos sutartį sutartyje nustatyto dydžio piniginės įmokos mokamos kiekvieną mėnesį. Sutarties šalys gali susitarti, jog renta bus mokama ne pinigais, o paslaugomis, daiktais, darbais, kurių vertė (kaina) atitinka sutartą rentos dydį. Šiuo atveju rentos mokėjimas dalimis gali būti atsisakomas, jeigu rentos mokėtojas ne vėliau kaip prieš tris mėnesius įspėjęs rentos gavėja, nusprendžia rentą išpirkti. Šį sąlyga yra taikoma tuo atveju, jeigu sutarties šalys sutartyje nėra aptarę, jog rentos išpirkti nėra galimybės ir pan. Išpirkti rentą gali reikalauti ir rentos gavėjas, jeigu mokėtojas nevykdo savo prisiimtų įsipareigojimų. Rentos išpirkimo kaina turi būti nurodyta sutartyje.


Renta iki gyvos galvos

Priklausomai nuo turto perdavimo už rentą sutarties turinio, renta iki gyvos galvos mokama vienam ar keliems asmenims. Tuo atveju, kai renta yra mokama keliems asmenims ir vienas iš šių asmenų miršta, jo dalis pagal bendrą tvarką pereina kitiems gyviems rentos gavėjams. Kai miršta paskutinysis rentos gavėjas, pareiga mokėti renta pasibaigia. Rentos iki gyvos galvos sutartyje nustatoma, jog sutarta suma periodiškai mokama iki rentos gavėjo mirties. Tuo atveju, jeigu rentos mokėtojas nevykdo savo įsipareigojimų, rentos gavėjas turi teisę reikalauti nutraukti sutartį arba išpirkti rentą. Jei už renta yra perleistas nekilnojamasis turtas, rentos gavėjas turi teisę reikalauti sugrąžinti šį turtą.


Išlaikymas iki gyvos galvos

Išlaikymo iki gyvos galvos sutarties pagrindu rentos gavėjas perduoda jam nuosavybės teise priklausantį nekilnojamąjį turtą (butą, žemės sklypą ir pan.) rentos mokėtojui, kuris įsipareigoja išlaikyti rentos gavėją iki gyvos galvos. Taip išlaikomam rentos gavėjui yra suteikiama gyvenama patalpa, drabužiai, maitinimas, medicininė priežiūra. Sutarties šalys taip pat gali susitarti, jog rentos mokėtojas apmokės rentos gavėjo laidojimo išlaidas. Abiejų šalių susitarimu išlaikymas iki gyvos galvos gali būti pakeistas periodinėmis piniginėmis išmokomis.


Griežtai draudžiama www.teisesvartai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti www.teisesvartai.lt medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.teisesvartai.lt kaip šaltinį.


Kita naudinga informacija

 1. Antrinė teisinė pagalba
 2. Ar man reikalingas pastato energinio naudingumo sertifikatas?
 3. Bažnytinės santuokos sudarymas
 4. Bendrovės įstatinio kapitalo didinimas
 5. Bendrovės įstatinio kapitalo mažinimas
 6. Bendrovės reorganizavimas
 7. Įgaliojimas
 8. Įmonės steigimas elektroniniu būdu
 9. Įmonių pavadinimų sudarymo taisyklės
 10. Įpėdinių pagal įstatymą eilės
 11. Įvaikinimas
 12. Juridinio asmens adreso (buveinės) keitimas
 13. Juridinio asmens atstovybės steigimas
 14. Juridinio asmens filialo steigimas
 15. Juridinio asmens pavadinimo keitimas
 16. Kas gali mane atstovauti teisme?
 17. Kas turi teisę pretenduoti į privalomąją palikimo dalį?
 18. Kas yra šeimos turtas?
 19. Kas yra valstybės garantuojama teisinė pagalba?
 20. Kokiais būdais gali būti priimtas palikimas ir koks yra palikimo priėmimo terminas?
 21. Leidimas laikinai gyventi LR
 22. Nepilnamečių vaikų turto tvarkymas
 23. Neveiksnaus/ribotai veiksnaus asmens turto naudojimas
 24. Noriu išduoti vekselį, ar privalau kreiptis į notarą?
 25. Noriu pasirašyti paskolos sutartį, ar privalau kreiptis į notarą?
 26. Noriu perleisti UAB akcijas, kokia tvarka galioja šiuo metu?
 27. Pareiga pakeisti UAB ir AB įstatus, įstatinį kapitalą išreiškiant eurais
 28. Paveldimo turto mokestis
 29. Perleidžiamas/suvaržomas turtas. Ar reikia teismo leidimo?
 30. Pirminė teisinė pagalba
 31. Pirmumo teisė įsigyti privačią miškų ūkio paskirties žemę
 32. Prokūra
 33. Rizika pasirašant preliminarią būsto pirkimo-pardavimo sutartį
 34. Santuokos nutraukimas abiejų sutuoktinių sutikimu
 35. Santuokos nutraukimas dėl sutuoktinio (sutuoktinių) kaltės
 36. Santuokos nutraukimas vieno sutuoktinio prašymu
 37. Testamentai
 38. Tėvystės pripažinimas
 39. Turto dovanojimas
 40. Turto perleidimas už rentą
 41. Vedybų sutartys
 42. Žemės sklypų sujungimas ir paskirties bei naudojimo būdo keitimas
 43. Žodžio „Lietuva“ vartojimas įmonių pavadinimuose

 

Naujienlaiškiai
Informacija