Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 5.50 straipsnio 2 dalyje numatyti du palikimo priėmimo būdai: faktinis paveldimo turto valdymas ir kreipimasis į palikimo atsiradimo vietos notarą su pareiškimu apie palikimo priėmimą.
Pirmuoju atveju asmuo laikomas priėmusiu palikimą, jeigu jis pradėjo valdyti mirusiojo turtą, šiuo turtu rūpinasi (naudoja, prižiūri jį, moka turto mokesčius ir t. t.). Taigi, įpėdinis notarui turės pateikti įrodymus, jog turtu rūpinasi, moka mokesčius. Antruoju atveju įpėdinis priimti palikimą gali ir padavęs palikimo atsiradimo vietos notarui pareiškimą apie palikimo priėmimą. Tai dažniausiai praktikoje pasitaikantis palikimo priėmimo būdas. Svarbu žinoti, kad neleidžiama palikimo priimti iš dalies arba su sąlyga ar išlygomis, t.y. jeigu įpėdinis nusprendžia palikimą priimti, jis negali priimti tik nekilnojamojo turto, o, pavyzdžiui, automobilio atsisakyti. Įpėdinis šiuo atveju gali priimti tik visą jam tenkantį mirusiojo turtą.
Atkreiptinas dėmesys į palikimo priėmimą pagal antstolio sudarytą apyrašą. Įpėdinis, priėmęs palikimą minėtu būdu, už mirusiojo skolas atsakys tik paveldėtu turtu. Kitu atveju įpėdinis už mirusiojo skolas atsakys visu savo turtu, todėl įpėdiniams visada būtina pasidomėti mirusiojo turtu, ar jis turėjo skolų, reikalavimo teisų ir pan.
Civilinio kodekso 5.50 straipsnio 3 dalis numato trijų mėnesių terminą palikimui priimti nuo palikimo atsiradimo dienos. Tačiau palikimas laikomas priimtu tik tokiu atveju, jeigu nėra pirmesnės eilės įpėdinio (įpėdinių) pagal įstatymą ar įpėdinio (įpėdinių) pagal testamentą atliktų veiksmų, kuriais priimtas palikimas. Palikimo atsiradimo laiku laikomas palikėjo mirties momentas, o tuo atveju, kai jis paskelbiamas mirusiu, – diena, kurią įsiteisėjo teismo sprendimas paskelbti palikėją mirusiu, arba teismo sprendime nurodyta mirties diena.
Griežtai draudžiama www.teisesvartai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti www.teisesvartai.lt medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.teisesvartai.lt kaip šaltinį.
Sistemos privalumai